26 листопада - 3 грудня 2016 відбувся освітній навчальний візит до Об’єднаного королівства Великобританії і Північної Ірландії за участю активістів з семи країн світу (Великобританія, Пакистан, Бангладеш, В’єтнам, Польща, Мексика, Україна). Херсонська активна громадянка, наша випускниця програми "Active Citizens" Анастасія Климентенко також взяла участь у візиті, і ділиться з нами своїми враженнями.
Найперше, що вразило, це атмосфера. Учасники не були знайомі раніше, але з перших хвилин встановилася дружня, тепла, привітна атмосфера. Цьому, скоріше за все, сприяло те, що всі брали участь у тренінгах в рамках програми Британської Ради «Активні громадяни». Кожен з учасників має досвід реалізації проектів соціальної дії.
Учасники міжнародного навчального візиту |
Перші два дні візиту було присвячено тому, що учасники ділилася досвідом, розповідали свої історії успіху. Учасники також презентували свої країни. Була можливість і спробувати національні смаколики, і дізнатися про державний устрій та виклики в суспільстві.
Найважливішим після презентації стало усвідомлення того, що в різних куточках світу перед людьми виникають схожі виклики та завдання.
Справжньої родзинкою заходу стало відвідування парламенту. І не лише для екскурсії. Учасники візиту зустрілися з членами парламенту (Патрік Греді, баронеса Морабік, Флік Драммонд), обговорили питання, які хвилюють.
Учасники з Патріком Греді |
Спілкуючись з Патріком Греді, учасники дізнались, які змінами у майбутньому Патрік вважає першочерговими. В першу чергу, член парламенту звернув увагу на необхідність прогресивного бачення у всіх сферах. Він також наголосив, що впроваджувати зміни – це виклик, і тут необхідні сміливі рішення. На думку Патріка, суспільству необхідні зміни в сфері освіти, налагодження комунікації між людьми з різними переконаннями та досвідом. Також він звернув увагу на роль медіа, адже саме через ці канали транслюється бачення майбутнього будь-якої держави 24 години на добу
Після цього учасники поїхали з візитом у менші громади. Настя була членом групи, яка відправилась у місто Блекборн на півночі Англії.
Група у Блекборні |
За три неповні дні в Блекборні група ознайомилась з діяльністю державних, громадських, волонтерських організацій, які працюють в різних напрямках. Це і початкова школа, і кафе-соціальне підприємництво, і хоспіс для хворих на невиліковні хвороби, і молодіжна організація. Поспілкуватися з представниками цих організацій, дізнатися про особливості їх роботи стало дуже важливим елементом візиту для всіх учасників. Крім того, в Блекборні ще відбулась дружня зустріч з мером за вечерею.
"Під час відвідування різних організацій у Блекборні я звернула увагу на те, що всі говорили про людську гідність. - ділиться враженнями Анастасія Климентенко. - Наприклад, у Банку їжі (Foodbank) крім видачі їжі малозабезпеченим, недорого продається одяг (щоб людина мала змогу обирати, оплатити з власної кишені покупку), працює кафе (де всіх гостей пригощають обідом та гарячим чаєм), діє комп’ютерний клас (де проводять тренінги з комп’ютерної грамотності). Людська гідність – одна з головних цінностей в організаціях і ніяка діяльність не повинна її принижувати. Вкотре отримала підтвердження важливої істини: все (будь-яке спілкування, захід чи проект) має починатися з поваги учасників один до одного"
В кожній організації українська делегація зустрічала волонтерів. Людей, які присвячували свій час справі, не вимагаючи нічого натомість.
"Наші спостереження підтвердив мер, - каже Настя. - Крім часу, люди також активно беруть участь у місцевій благочинності. Завдяки участі звичайних людей вдається збирати гроші на важливі міські проекти".
Анастасія Климентенко, Херсонська випускниця програми "Активні громадяни" |
Дуже популярним в Блекборні є соціальне підприємництво. У Cycle roots активним громадянам розповіли про головну ідею бізнесу - прийом зламаних велосипедів, їх ремонт та продаж за низькою ціною. А також поділились історіями про організовані благодійні велопробіги, заїзди та акції. В іншому кінці міста, відвідуючи спортивний центр, учасники дізналися, як функціонує кафе, при якому вирощують овочі на власному городі. А в кафе BB1 for life з активістам поділилися досвідом, як поєднувати роботу з творчістю, продаж кави за допомогою оточуючих.
Коли учасники повернулись з візитів в громади, було продовжено спілкування про програму Активні громадяни.
"Я з впевненістю говорю, що цей візит – це безцінний досвід, - натхненно розповідає Настя. - Завдяки візиту у мене розширився кругозір, з’явилися нові друзі. Я дізналась багато нового, про що ще хочу подумати, проаналізувати та дізнаватися ще більше".
Міжнародний візит проходив в рамках програми Британської Ради "Активні громадяни". Всі наші випускники програми, які мають досвід реалізації проектів соціальної дії, приймають активну участь в заходах програми, можуть бути рекомендовані нами на участь в подібних заходах - національних або міжнародних навчальних візитах як по Україні чи Великобританії, так і в інші країни, де програма функціонує.