Громади Херсонщини презентували універсальні рекомендації для відновлення життєдіяльності населених пунктів після деокупації

рекомендації для деокупованих громад


16 лютого 2024 року Херсонський обласний благодійний фонд «Об’єднання» представив універсальні рекомендації щодо плану дій та пріоритетних напрямків відновлення життєдіяльності населених пунктів після деокупації.

Рекомендації було розроблено разом із представниками трьох вже деокупованих громад Херсонщини – Станіславської, Білозерської та Чорнобаївської. В основу покладено результати глибинних інтерв’ю з місцевими мешканцями та посадовцями зазначених громад, а також опитування мешканців громад щодо наслідків російської окупації, процесу відновлення життєдіяльності населених пунктів та консультації з начальниками військових адміністрацій Херсонської області.

«Мешканці визволених міст та сіл Херсонської області отримали безцінний досвід відновлення життя у своїх громадах. І це не тільки досвід управлінців чи спеціалістів – це сконцентрований досвід усіх мешканців, який розробники намагалися врахувати під час роботи над запропонованим чек-листом. І цей досвід у такий спосіб передається тим, на кого ще чекає деокупація», - зазначає Микола Гоманюк, кандидат соціологічних наук, доцент кафедри географії та екології Херсонського державного університету, консультант Фонду «Об’єднання».

Універсальні рекомендації складені у формі чек-листа (плану дій) з понад 150 питань, структурованих за ключовими напрямками: безпека, інфраструктура, гуманітарна допомога, медицина, економіка, кадрові ресурси тощо.

Завдяки цим питанням можна буде швидко оцінити стан справ у нових деокупованих населених пунктах, визначити пріоритетні напрямки відновлення та оптимізувати надання допомоги громаді.

«Новомиколаївська територіальна громада тимчасово окупована майже 2 роки. І чим довше триває окупація, тим більше проблем доведеться вирішувати у звільнених громадах, - зазначає Глєбова Євгенія, начальник Новомиколаївської сільської військової адміністрації. - У кожної деокупованої території буде своя історія, проте важливою, і для органів влади, і для громадськості, є робота над планом дій відразу після деокупації, такою собі дорожньою картою або алгоритмом дій. Всі учасники цих процесів мають розуміти, що робимо, з ким взаємодіємо, куди йдемо, що можна, а що - ні. Готові напрацювання дуже актуальні і цінні, адже взяті з реальної практики, досвіду роботи на вже деокупованих територіях. Коли ми зайдемо працювати на свої території, то обов’язково скористаємось кейсами наших колег, які зконцентровано в чек-листі необхідних дій під час деокупації громад».

Розроблені рекомендації є універсальними і можуть бути використані будь-якою громадою, незалежно від її розміру чи специфіки. Вони допоможуть оцінити першочергові потреби деокупованих громад у різних секторах, розробити план дій у перші тижні після деокупації та заходи щодо відновлення життєзабезпечення в подальшому, а також створити чітку та ефективну систему координації допомоги, об’єднавши зусилля влади, громадських організацій, волонтерів.

Ознайомитися з повним переліком рекомендацій щодо необхідних дій під час деокупації громад можна за посиланням - https://bit.ly/checklistua