“Розмови про відновлення” з фотокореспондентом Олександром Корняковим про медіапростір, життя та відновлення в Херсоні
“Чому всі мовчать про Херсон?” - фраза, яку можна часто зустріти на просторах соціальних мереж. Але ж, насправді, чимало українських і міжнародних медіа постійно пишуть про Херсон. Те, як і про що саме говорять - важливо.
Тому, сьогодні у новому випуску «Розмови про відновлення» спілкуємося з Олександром Корняковим, відомим херсонським фотокореспондентом, про медіапростір у Херсоні. У центрі розмови - Херсон, який живе, працює, тримається попри щоденну небезпеку. Так, є труднощі. Але є й головне - люди, які тримають цей фронт.
Олександр Корняков - фотокореспондент, роботи якого ви точно неодноразово бачили. У професії він вже більше 10 років, сьогодні працює фотокором місцевих виданнь “Вгору” та “Суспільне.Херсон”. Всю окупацію Олександр провів у місті, показуючи своїми роботами всьому світу незламних херсонців, а сьогодні документує звірства окупантів.
“Херсонці не дивлячись ні на що продовжують своє зараз вже “звичайне життя” в цих умовах, що є. Херсонці пристосувались до цих умов. Є райони, в яких дуже мало людей, Інколи там зупинишся на хвилинку і дивишся в обі сторони - там нікого взагалі немає. Але це найбільш такі небезпечні райони, як знаходяться більше до Дніпра. Я скажу так, що людина вона пристосовується до всього, і те що нам колись здавалося неможливим, ми пристосовуємось і продовжуємо жити життя,” - починає нашу розмову Олександр Корняков.
Життя у Херсоні сьогодні - це постійна тривога. Обстріли міста стали буденністю, і навіть перебування на вулиці викликає страх у більшості людей. Незважаючи на це, херсонці пристосовуються до умов. Вони продовжують жити, працювати, виховувати дітей, вести бізнес, навіть коли на вулицях чути вибухи. Влада намагається забезпечити життєдіяльність міста та області, але, звісно, до неї теж багато питань і претензій з боку містян.
"Не вистачає лікарів, всі заходи проводяться фактично під землею, великі інтервали між громадським транспортом - людям доводиться чекати на вулиці під відкритим небом, а це у нас небезпечно і т.п. Дуже не вистачає в Херсоні простих укриттів, є райони, де їх майже взагалі немає. Ця проблема особливо актуальна для багатоповерхівок, бо не у всіх будинках є підвальні укриття. І під час обстрілів людям просто немає куди спускатися. Є сумніви щодо того, чи всі кошти використовуються ефективно і чи не розкрадаються. Хотілося б, щоб влада працювала на людей", - говорить Олександр.
Ми поцікавились у Олександра Корнякова наскільки ефективно зараз побудована комунікація місцевої влади з населенням, адже він кожного дня в силу своєї професії спілкується з херсонцями: “Як журналіст я можу сказати, що військова адміністрація взяла на себе право на всю інформацію, вони завжди перші, і іноді навіть здається, що певну інформацію спочатку приховують, щоб першими подати новини. Однак, коли робиш офіційні запити, відповіді все ж надають, хоч і з певними затримками. Інколи виникають проблеми з доступом до об'єктів для зйомок, але це вже питання не стільки до влади, скільки до окремих власників підприємств. Загалом комунікація є, але її можна покращити, особливо у плані діалогу з громадськістю”.
У Херсоні працює багато громадських організацій, які стали особливо активними після початку війни. Вони швидко реагують, допомагають людям, організовують заходи для дітей і літніх людей, надають психологічну та юридичну підтримку. За словами Олександра співпраця журналістів з громадськими організаціями значно простіша, ніж з владою - менше бюрократії, швидше прийняття рішень. “Що мене вразило у херсонцях після повномасштабного вторгнення, так це те, що люди стали добрішими один до одного, більш чуйними. Я для себе по-новому відкрив поняття “громадська організація” і для чого вони дійсно потрібні. Я думаю, що громадським організаціям треба більше дати повноважень у питанні контролю за тією ж владою, наприклад, особливо у питаннях використання бюджетних коштів. Бо питань до влади багато. Громадські організації менш бюрократичні і вони все роблять швидше”.
До війни у Херсоні було понад два десятки медіа, зараз залишилось лише кілька, які працюють стабільно. Попри це, якість журналістики покращилася: тепер журналісти більш ретельно перевіряють інформацію і дотримуються стандартів. “Мешканцям міста здається, що про Херсон забули, хоча насправді багато українських та закордонних медіа регулярно розповідають про події в місті. Це скоріше психологічне відчуття нестачі уваги. Херсон цікавий не лише в Україні, а й за її межами. Я сам надаю свої фотографії для міжнародних виставок, щоб світ бачив, що відбувається у Херсоні і підтримував його. Це важливо для збереження уваги до проблем міста і залучення допомоги. Медіа не вистачає взаємодії з місцевою владою, адже часто доводиться дізнаватися про обстріли від знайомих, а офіційні повідомлення надходять із затримкою”.
Російська пропаганда і дезінформація продовжують активно впливати на свідомість жителів області, тому важливою є робота медіа щодо спростування фейків і надання правдивої інформації. Російські Telegram-канали поширюють неправдиву інформацію, яка вводить в оману місцевих жителів. Це викликає негативні емоції і паніку. Важливо, щоб журналісти і влада швидко реагували на такі повідомлення, надаючи правдиві факти.
“Херсонці розуміють, що окупація, яка була у 2022 році, може суттєво відрізнятися від можливої нової — тоді репресії були вибірковими, а зараз загрожує масове переслідування. Це дуже турбує людей”, - ділиться думками Олександр Корняков.
Так, як Олександр щодня бачить повсякденне життя в Херсоні через об'єктив свого фотоапарату, ми поцікавились як живе зараз бізнес у місті: “Багато підприємців змушені працювати лише на виживання, часто навіть у збиток. Власники магазинів і кав'ярень розповідають, що не завжди отримують допомогу від влади після обстрілів, що викликає у них розчарування. Влада допомагає переважно приватним особам, а бізнес часто залишається поза увагою. Це питання потребує вирішення, адже розвиток підприємництва важливий для відновлення міста”.
Дехто вважає, що планувати відновлення зараз немає сенсу, доки триває війна. Інші наголошують на важливості вже зараз розробляти стратегії, щоб бути готовими після перемоги: “Я про це багато думаю. Особисто я впевнений: потрібно планувати відновлення зараз, щоб знати, з чого починати, які кроки робити першочергово, а що можна відкласти на потім. Херсонцям вже зараз треба об'єднатися, щоб думати над створенням вільної економічної зони в Херсоні. Це допоможе залучити інвестиції, повернути тих, хто виїхав, і стимулювати розвиток бізнесу. Такий крок має бути підтриманий і центральною, і місцевою владою. Це допоможе швидше повернути нормальне життя до Херсона. Звичайно, має бути звільнений лівий берег, без нього всього вищесказаного не буде. Найголовніше — небайдужість самих мешканців. Вони повинні брати участь у житті міста, бути активними у громадських організаціях, відстоювати свої права і вимагати якісної роботи від влади. Не можна просто чекати допомоги ззовні — кожен має знайти своє місце і робити внесок у відновлення Херсона. Так, це важко, особливо в умовах постійної небезпеки, але спільними зусиллями можна досягти значних результатів. Херсон точно може стати процвітаючим містом”.
Херсон — це місто з особливою силою духу. Незважаючи на обстріли, відсутність укриттів, проблеми з медициною і транспортом, люди тут живуть, працюють, допомагають один одному і мріють про майбутнє. Громадські організації, журналісти, активісти і мешканці міста разом творять цей майбутній Херсон. Відновлення починається вже сьогодні — з розуміння, планування і об'єднання. Продовжуйте підтримувати локальні медіа, долучайтеся до життя міста і не втрачайте віри у краще.