3 червня 2025 року Калинівський опорний заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Бериславського району Херсонської області оголосив тендер на нове будівництво захисної споруди цивільного захисту для своєї філії — «Бобровокутського ЗЗСО І-ІІ ступеня – ДНЗ».
Очікувана вартість робіт становила 28,87 мільйона гривень.
Аукціон мав відбутись 20 червня, участь у ньому взяла лише одна компанія — ТОВ ВКФ "Будком". Фірма стала переможцем, запропонувавши 28,1 мільйона гривень, що лише на 765 тисяч менше від початкової суми.
Проект передбачає будівництво укриття для школярів і працівників у прифронтовому населеному пункті. Проте, вже 30 червня 2025 року Управління Південного офісу Держаудитслужби в Херсонській області розпочало моніторинг цієї закупівлі (наказ №48-з), вказавши на виявлені ознаки порушень законодавства у сфері публічних закупівель.
Аудит закупівлі: що пішло не так?
Моніторинг охоплює етапи розкриття тендерних пропозицій, їх розгляд та оцінку. ДАСУ надіслало замовнику запити на пояснення, зокрема:
- які документи стали підставою для визначення очікуваної вартості та технічних характеристик об’єкта;
- чи враховано положення Рамкової угоди щодо Ukraine Facility, підписаної з ЄС у травні 2024 року;
- де публікувалося обґрунтування вартості будівництва.
Рамкова угода щодо Ukraine Facility передбачає використання коштів ЄС лише за умов дотримання прозорості, ефективності та цільового використання. У статтях 16–17 чітко визначені антикорупційні стандарти, механізми контролю за підрядниками та зобов’язання України забезпечити відповідні публічні процедури.
У разі ненадання обґрунтованих відповідей, аудитори можуть передати матеріали до правоохоронних органів. Водночас, за законодавством, перешкоджання діяльності органу держфінконтролю може стати підставою для кримінальної відповідальності (ст. 351-1 ККУ).
Підрядник із сумнівною історією
ТОВ ВКФ «Будком» зареєстроване у Харкові в 1997 році, статутний капітал — 9 375 грн. Співвласники — Леонід Пеньков (також директор) та Валерій Турченко — володіють по 50% активів.
Компанія має у власності 14 транспортних засобів, серед яких:
- HONDA Accord, 2003, сірий, седан
- КАМАЗ 55111, 2007, оранжевий, автокран понад 20 т
- RENAULT Laguna, 2008, сірий, хетчбек
- ГАЗ 2705, 2004, синій, малотонажний фургон
- RENAULT Kangoo, 2007, синій, вантажопасажирський
Також у власності є вантажні МАЗи, автокрани, самоскиди, напівпричіпи TRAILOR, ОДАЗ та причепи ПГА, що може свідчити про технічну спроможність, однак частина автопарку застаріла.
Компанія потрапляла в поле зору ЗМІ лише двічі, у 2017 та у 2025 році.
У 2017 році компанія згадувалась у журналістських розслідуваннях Харківського антикорупційного центру: вона була єдиним конкурентом ТОВ «Машстройсервис» на тендері щодо ремонту харківського басейну. Обидві фірми раніше мали спільну адресу реєстрації — вул. Набережна Крупської (нині Сабурівська), 5. Це свідчить про можливу формальну конкуренцію між пов’язаними структурами.
В розслідуванні йшлось, що власники ТОВ «Машстройсервис» — Галина та Ігор Воробйови. Останній є зятем колишнього віце-мера Харкова Олександра Попова, який курував питання спорту. Директором компанії вказаний Михайло Гревцев, а підписантом — Валентина Федосєєва.
Колишній директор «Машстройсервис» Валерій Воробйов (тесть доньки Попова) був засуджений умовно за привласнення коштів місцевого бюджету під час реконструкції шкільних спортмайданчиків.
Вирок Дзержинського райсуду Харкова — два роки умовно та штраф у розмірі 4250 грн.
ТОВ ВКФ «Будком» фігурант кримінальної справи
Під час моніторингу цієї закупівлі ми детально ознайомились з розслідуванням Центр журналістських розслідувань і дізнались, що у січні 2025 року громадська організація «Платформа громадський контроль» подала заяву до НАБУ з вимогою розслідувати факти можливого привласнення бюджетних коштів під час виконання робіт у селі Орлове на Херсонщині.
За попередніми оцінками, завищення обсягів робіт і вартості матеріалів могло спричинити збитки бюджету на понад 5,3 млн грн.
Коли протягом встановленого законом терміну детективи не відкрили провадження, ГО звернулась до Вищого антикорупційного суду зі скаргою. Це важливий прецедент: саме активність громадськості дозволяє зрушити ситуацію, коли правоохоронні органи не реагують автоматично.
Суд розглянув скаргу ГО «Платформа громадський контроль» щодо не внесення НАБУ відомостей до ЄРДР за заявою про корупцію за участю «Будкому» і 14 лютого 2025 року ухвалив:
- Скаржник вказував, що «Будком» та школа в Орловому могли завищити витрати на 5,3 млн грн, привласнили кошти (додаток №1-2).
- Але закон зобов’язує НАБУ реєструвати справи тільки якщо сума перевищує 2 000 прожиткових мінімумів, що на 2024 рік становить 6 056 000 грн. (прожит. мінімум = 3 028 грн) (ухвала, п. 3.7).
- Адже 5,3 млн, на думку суду, менше цього порогу, і не було порушень з боку «Будкому» або школи, які б відповідали статтям 191 або 364 КК — і тому кримінальні справи не відкривають (ухвала в п. 3.7).
- Крім того, у заяві не було точно вказано, які саме посадовці закладу чи підприємства брали участь у схемі (також п. 3.7).
У результаті суд відмовив у задоволенні скарги (ухвала, п. 3.8), зазначивши, що заявлені факти не підпадають під ознаки складу злочину, передбаченого статтями 191 або 364 КК України.
Попри це, саме завдяки ініціативі ГО «Платформа громадський контроль» вдалося вивести ситуацію на національний рівень. Це приклад того, як навіть одна фахова громадська дія може запустити публічний контроль і змусити посадовців та підрядників публічно пояснювати свої дії.
Висновок
Будівництво укриття в Бобровому Куті — ще один приклад тендеру без конкуренції, де підряд отримала компанія зі зв’язками зі старими схемами, спільною історією з фігурантами кримінальних справ та участю в проєктах із потенційним завищенням вартості.
Поточний моніторинг ДАСУ є важливим запобіжником, однак у таких випадках ключовим залишається громадський контроль та публічність результатів. З огляду на використання бюджетних і, ймовірно, міжнародних коштів, важливо дотримуватись умов Рамкової угоди ЄС і гарантувати прозорість реалізації проекту.
Щоб залучити більше людей до нагляду за такими процесами, ми розробили коротку інструкцію, як кожен може долучитись до моніторингу закупівель у своїй громаді. Це прості дії, які справді працюють і можуть впливати на хід подій.
Матеріал був опублікований завдяки підтримці чеської неурядової організації NESEHNUTI в рамках Програми трансформаційного співробітництва Міністерства закордонних справ Чеської Республіки.